Hvor gammel var du da du begynte å synge for fullt?
Veldig tidlig. Da vi fikk innlagt bad og toalett, så satt jeg på do og sang fordi det var så fin akustikk i betongveggene.
Hva har sangen betydd for deg?
Jeg sang alltid best alene, og det tok jo tid før jeg fant ut at jeg kanskje kunne formidle sang. Flere var pådrivere på at jeg måtte synge enda mer.
Hvem var ditt artist-forbilde evt. idol når du vokste opp?
Den første artisten som traff meg mest, var Hasse Carlsson i Flamingokvintetten.
Når begynte du å traktere gitaren?
Bestemor kjøpte et piano da jeg var åtte – ni år fordi hun hadde en drøm om at jeg skulle bli organist i Lundersæter kirke. Jeg var elev hos Stein Røe i ett år. Etter dette ble det gitar for meg fordi vi fikk gitar i huset. Bass var noe jeg ble fortrolig med etter hvert og fortsatte videre på vanlig gitar.
Hvordan ble idéen til om å starte et band?
Jeg var med i et band på Eidskogen, og etter hvert var det tre som hadde utstyr i det bandet. Jeg så et svensk band på TV, og der kom inspirasjonen at dette ville jeg også gjøre og fortsette med. Vi manglet et medlem, og da ringte jeg Steve Andersson. Det ble starten!
Husker du noen spesielle episoder fra din karriere?
Det har skjedd så mye! Vunnet Gullskoen tre år på rad, nominert til Spelemannsprisen tre ganger og vunnet en. Fem gullplater er ikke å forakte! Finnskogsprisen har vi også fått! Spilt i USA, Færøyene, Thailand og mange flere land. Men det er selvsagt publikum som er noe av det største vi opplever når vi er ute! Vi har venner i hele Norge.
Er du med på å lage låter?
Begynte med å oversette låter, og det er kun en to tre låter jeg har vært med på å komponere.
Hva er din beste egenskap?
Det er nok humoren, og jeg føler at jeg er mot andre slik jeg ønsker at de skal være mot meg.
Hva gjør du på fritiden?
Jeg tar det rolig hjemme, men jeg drar en del på Liermoen og spiller golf.
Klare for fest!